Suche

Informacje prasowe #Biznes/ekonomia
udostepnij

Bosch dostarcza wyposażenie fabryczne do produkcji akumulatorów

Obiecujące nowe pole działalności warte setki milionów

  • Do 2025 r. Bosch zamierza osiągnąć roczną sprzedaż wyposażenia fabrycznego do produkcji akumulatorów na poziomie 250 milionów euro
  • Bosch dostarcza technikę przemysłową z jednego źródła – od pojedynczych komponentów, poprzez oprogramowanie po kompletne instalacje produkcyjne
  • Firma inwestuje około 70 milionów euro w uruchomienie produkcji seryjnej akumulatorów 48 V w swoim zakładzie w Eisenach
  • Rolf Najork: „Znamy akumulatory jak własną kieszeń, a także sposób ich wytwarzania”
Łukasz Kałucki

Łukasz Kałucki >

X

Stuttgart, Niemcy – Bosch łączy swoje kompetencje w zakresie budowy maszyn i oferuje firmom wyposażenie fabryczne do produkcji akumulatorów z jednego źródła – od pojedynczych komponentów, poprzez oprogramowanie po kompletne linie montażowe. Jednym z pilotażowych klientów jest firma Webasto, która wyposaża swoje fabryki akumulatorów w technologię Bosch. „Znamy akumulatory jak własną kieszeń, a także sposób ich wytwarzania” – mówi Rolf Najork, członek zarządu Bosch odpowiedzialny za technikę przemysłową. Rozpoczynając działalność na tym polu, Bosch zamierza zwiększyć wartość dodaną w budowie maszyn i do 2025 roku wygenerować roczną sprzedaż wyposażenia do produkcji akumulatorów w wysokości około 250 milionów euro. Bosch wykorzystuje swoją wiedzę produkcyjną również we własnych zakładach. W fabryce w Eisenach w Niemczech Bosch rozpoczyna teraz produkcję seryjną akumulatorów 48-woltowych drugiej generacji. Firma zainwestuje w tym roku 70 milionów euro w rozszerzenie produkcji na miejscu.

Rynek akumulatorów rośnie nawet o 25 procent rocznie

Rynek jest ogromny: eksperci przewidują, że zapotrzebowanie na akumulatory litowo-jonowe wzrośnie z około 200 GWh w 2019 r. do ponad 2000 GWh do 2030 r. (źródło: BMWi, 2021). Obecnie ponad 60 proc. tego zapotrzebowania przypada na elektromobilność (źródło: VDMA, 2020). Bosch oferuje rozwiązania od 48-woltowej łagodnej hybrydyzacji po w pełni elektryczne napędy i ogniwa paliwowe. Firma ma doświadczenie w opracowywaniu akumulatorów zarówno do samochodów, jak i do rowerów z napędem elektrycznym, elektronarzędzi i urządzeń kuchennych oraz ma rozległą wiedzę produkcyjną. Bosch zamierza wykorzystać tę wiedzę, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu. „Zakładamy, że globalny rynek akumulatorów będzie rósł nawet o 25 procent każdego roku. Bosch dokłada wszelkich starań, aby sprostać temu zapotrzebowaniu” – mówi Najork.

Webasto stawia przy produkcji akumulatorów na rozwiązania Bosch

Webasto jest jednym z pionierów w produkcji akumulatorów. Firma zajmuje się elektromobilnością od 2016 roku i oprócz nagrzewnic wysokonapięciowych i rozwiązań do ładowania, koncentruje się również na systemach baterii do pojazdów zelektryfikowanych. Produkcja akumulatorów w zakładzie Webasto w Schierling w Niemczech jest modelowym przykładem dla nowych zakładów produkcyjnych, na przykład w Dangjin w Korei. Zadaniem firmy Bosch jest dostarczanie zautomatyzowanych linii montażowych do spawania i klejenia ogniw akumulatora. W tym celu są łączone różne funkcje produkcji modułowej: czyszczenie ogniw z kontrolą przyjmowania, proces układania, specjalny proces spawania laserowego oraz kontrola końcowa na linii w celu zapewnienia jakości. Roboty automatycznie układają stosy ogniw w dwuetapowym procesie składającym się z technologii dozowania i spawania laserowego. Dzięki kompleksowej koncepcji bezpieczeństwa możliwe jest wykonanie elektrycznego połączenia modułu akumulatora za pomocą wysoce dynamicznego i precyzyjnego procesu spawania laserowego.

Zakłady Bosch: imponujące know-how w zakresie akumulatorów

Bosch opiera się na własnej technice przemysłowej, również w swoich zakładach. Fabryka w Eisenach produkuje 48-woltowe akumulatory do hybrydyzacji samochodów osobowych. W pojazdach z silnikami spalinowymi takie akumulatory zapewniają niższą emisję spalin, zwłaszcza w miastach, oraz redukują zużycie paliwa i wydzielanie CO2 nawet o 15 proc. Teraz do produkcji seryjnej w Eisenach wchodzi druga generacja baterii. Ponad 90 elementów przechodzi podczas produkcji przez 100 etapów procesu. Elektryczny „wiatr w plecy” do rowerów pochodzi z Węgier: od 2015 roku fabryka Bosch w Miszkolcu produkuje wysokowydajne akumulatory do rowerów z napędem elektrycznym, które odznaczają się większym zasięgiem i długą trwałością. Zanim akumulatory wraz z napędem i wyświetlaczem zostaną połączone w doskonale zsynchronizowany system roweru z napędem elektrycznym, proces produkcyjny musi przejść około 20 etapów. Obejmują one kontrolę wstępną ogniw, montaż modułów i pakietów oraz integrację z systemem zarządzania akumulatorem. W pełni zautomatyzowana produkcja na miejscu zapewnia wysokie standardy jakości, maksymalne bezpieczeństwo akumulatorów i stabilne łańcuchy dostaw dla producentów rowerów z napędem elektrycznym. Bosch zaprezentuje swoje rozwiązania dla elektromobilności na targach IAA Mobility w Monachium (7-12 września).

Bosch oferuje producentom „full service“

Przy budowie fabryk firma Bosch służy jako generalny wykonawca oraz dostawca poszczególnych komponentów i rozwiązań softwarowych. „Jako wiodące przedsiębiorstwo IoT i odnoszący sukcesy producent maszyn, oferujemy możliwość indywidualnego zaprojektowania fabryki przyszłości” – mówi Najork. Bosch opracowuje instalacje, maszyny, sprzęt i oprogramowanie do produkcji modułów i pakietów akumulatorów, które są zbudowane z ogniw cylindrycznych, pryzmatycznych lub kieszeniowych i są używane w pojazdach elektrycznych. Procesy skręcania, spawania i klejenia służą do trwałego łączenia ogniw ze sobą. W zależności od wymagań, Bosch może dostarczyć częściowo lub całkowicie zautomatyzowane linie. Bosch oferuje także technologie napędu i sterowania, inteligentnie zaprojektowane stanowiska pracy ręcznej, systemy zarządzania produkcją (MES) do planowania produkcji oraz oprogramowanie do łączenia maszyn i systemów w sieć.

Publikacja zdjęć z dopiskiem: Fot. Bosch

Kontakt w sprawie zapytań prasowych:

Łukasz Kałucki

lukasz.kalucki@pl.bosch.com

+48 22 715 48 05

Tags: biznes

Grupa Bosch jest wiodącym światowym dostawcą technologii i usług. Na całym świecie zatrudnia blisko 401 300 pracowników (stan na 31 grudnia 2021 roku). Według wstępnych danych, w 2021 r. firma wygenerowała sprzedaż na poziomie 78,8 mld euro. Jej działalność podzielona jest na cztery sektory biznesowe: Mobility Solutions, Industrial Technology, Consumer Goods oraz Energy and Building Technology. Jako wiodący dostawca IoT, Bosch oferuje innowacyjne rozwiązania dla inteligentnych domów, Przemysłu 4.0, oraz mobilność połączonej w sieci. Bosch realizuje wizję mobilności, która jest zrównoważona, bezpieczna i ekscytująca. Wykorzystuje swoją wiedzę w zakresie technologii czujników, oprogramowania i usług, a także własną chmurę IoT, aby oferować swoim klientom połączone, interdyscyplinarne rozwiązania z jednego źródła. Celem strategicznym Grupy Bosch jest ułatwianie życia w sieci dzięki produktom i rozwiązaniom, które zawierają sztuczną inteligencję (AI) albo zostały opracowane lub wyprodukowane z jej pomocą. Bosch poprawia jakość życia na całym świecie dzięki innowacyjnym produktom i usługom, które wzbudzają entuzjazm. Bosch tworzy technologię, która jest „bliżej nas”. Grupa Bosch obejmuje spółkę Robert Bosch GmbH oraz około 440 spółek zależnych i regionalnych w około 60 krajach. Łącznie z partnerami handlowymi i serwisowymi, globalna sieć produkcyjna, inżynieryjna i handlowa Bosch obejmuje prawie wszystkie kraje świata. Od pierwszego kwartału 2020 roku Grupa Bosch, posiadająca ponad 400 lokalizacji na całym świecie, jest neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla. Podstawą przyszłego wzrostu przedsiębiorstwa jest jego siła innowacyjna. W 128 zakładach na całym świecie Bosch zatrudnia w dziale badań i rozwoju około 76 300 pracowników, z czego prawie 38 000 to inżynierowie oprogramowania.

Przedsiębiorstwo zostało założone w 1886 roku w Stuttgarcie przez Roberta Boscha (1861-1942) jako "Warsztat Mechaniki Precyzyjnej i Elektrotechniki". Szczególna struktura własnościowa spółki Robert Bosch GmbH gwarantuje swobodę przedsiębiorczości Grupy Bosch, umożliwiając przedsiębiorstwu długoterminowe planowanie i podejmowanie znacznych inwestycji z wyprzedzeniem w celu zabezpieczenia przyszłości. Dziewięćdziesiąt cztery procent kapitału zakładowego spółki Robert Bosch GmbH należy do Robert Bosch Stiftung GmbH, fundacji charytatywnej. Pozostałe udziały są w posiadaniu spółki Robert Bosch GmbH oraz spółki należącej do rodziny Bosch. Większość praw głosu należy do Robert Bosch Industrietreuhand KG. Funkcje związane z własnością przedsiębiorstwa są realizowane przez fundusz powierniczy.

Dodatkowe informacje dostępne są na stronach internetowych: www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, https://twitter.com/BoschPress

pobierz

Wciąż czegoś szukasz?