Suche

Informacje prasowe #Connected mobility

Bosch opracowuje usługi ładowania pojazdów elektrycznych

Karta dostępu do ponad 150 000 punktów w całej Europie

  • Od Andaluzji po Koło Podbiegunowe: dostęp do jednej z największych ogólnoeuropejskich sieci ładowania
  • Pakiet all-inclusive: ponad 150 000 miejsc ładowania w jednej aplikacji
  • Sieć ładowania stale rośnie: 200 000 punktów ładowania do końca 2020 roku
  • Usługi oparte na lokalizacji oferują nie tylko ładowanie baterii
Łukasz Kałucki

Łukasz Kałucki >

X

Bezproblemowe ładowanie – tego kierowcy samochodów elektrycznych oczekują najbardziej. Chcą szybko znaleźć wolne miejsce do ładowania, uzyskać do niego dostęp bez autoryzacji i haseł, bez kłopotów zapłacić za prąd i dobrze wykorzystać czas oczekiwania na naładowanie. W rzeczywistości obraz jest inny. Kierowcy samochodów elektrycznych mają na swoich smartfonach przeciętnie sześć aplikacji do ładowania i muszą posługiwać się aż pięcioma kartami dostępu do stacji ładowania (źródła: UScale, NewMotion). Co więcej, ceny w punktach ładowania mogą się znacznie różnić, a użytkowników denerwują nieprzejrzyste taryfy energii elektrycznej dla samochodów elektrycznych i wiele różnych metod płatności. Bosch postawił sobie za cel położenie kresu temu zamieszaniu związanemu z ładowaniem. Firma opracowuje usługi ładowania, które dają teraz kierowcom dostęp do jednej z największych ogólnoeuropejskich sieci stacji ładowania. Korzystając ze smartfonów można obecnie znaleźć ponad 150 000 punktów ładowania w 16 krajach europejskich. Wystarczy kilka kliknięć, aby zarejestrować się na stacji, naładować akumulator i zapłacić, zachowując przejrzystość kosztów. „Dzięki naszym usługom ładowania tworzymy uniwersalną kartę dostępu do jednej z największych ogólnoeuropejskich sieci stacji ładowania. W ten sposób zwiększamy praktyczny wymiar elektromobilności” – mówi Elmar Pritsch, prezes działu Connected Mobility Solutions w grupie Robert Bosch GmbH. Bosch oferuje swoje rozwiązania do ładowania zarówno klientom prywatnym jak i biznesowym. Ponadto dzięki usługom opartym na lokalizacji, kierowcy mogą lepiej wykorzystać czas potrzebny do naładowania akumulatorów.

Wyszukiwanie stacji ładowania za pomocą aplikacji

Gęsta sieć stacji ładowania jest uważana za kluczowy czynnik przy podejmowaniu decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Federalny Związek Gospodarki Energetycznej i Wodnej (BDEW) ocenia liczbę publicznych i półpublicznych punktów ładowania w Niemczech na 27 730 (liczba na koniec marca 2020 roku). Jednak często karty dostępu do ładowania, wydawane przez prawie 200 dostawców i operatorów, działają tylko w określonych stacjach. Do tego dochodzą zróżnicowane warunki użytkowania, typy wtyczek i moce stacji ładowania. Europejska sieć ładowania Bosch liczy obecnie ponad 150 000 punktów, do których kierowcy mogą uzyskać dostęp z jednej centralnej platformy aplikacji. W tym celu firma zawiera umowy z operatorami i zapewnia techniczne połączenie punktów ładowania, na przykład poprzez roaming. W rezultacie ponad 27 500 miejsc ładowania w Niemczech jest obecnie częścią sieci. Dla kierowców samochodów elektrycznych oznacza to, że mogą korzystać z aplikacji własnej Bosch „Charge My EV” lub powiązanych dostawców, takich jak „Clever Laden”, aby znaleźć wolne miejsca do ładowania przez całą dobę – czy to w okolicy, czy na trasie. Ponadto sieć ładowania Bosch stale się rozwija: przewiduje się, że do końca 2020 roku obejmie około 200 000 punktów ładowania w całej Europie.

Mniej kłopotów z ładowaniem

W maju w samych Niemczech obowiązywało 288 taryf na prąd elektryczny do ładowania (źródło: EuPD Research, maj 2020 rok). Sam wybór oznacza dla kierowcy przebrnięcie przez dżunglę taryf – tym bardziej, że wielu dostawców przechodzi obecnie z opłat ryczałtowych na rozliczanie według kilowatogodzin. Bosch odciąża użytkowników od żmudnego porównywania tych taryf i podaje jasno, ile będą musieli zapłacić w poszczególnych stacjach oraz jakie obowiązują warunki. Firma chce także położyć kres konieczności posługiwania się wieloma kartami dostępu. Prawie co drugi kierowca samochodów elektrycznych (45 procent) korzysta z dwóch do czterech różnych kart, aby uzyskać dostęp do miejsc ładowania, a 15 procent z nich posiada co najmniej pięć kart (źródło: NewMotion). Aby korzystać z usług ładowania Bosch, wystarczy jedno logowanie w aplikacji w smartfonie. Oznacza to, że kierowcy mogą wreszcie doładowywać akumulatory w dowolnym miejscu i czasie, bez konieczności wcześniejszej rejestracji w niewykorzystanym wcześniej punkcie ładowania. „Ładowanie musi być proste i bezproblemowe dla wszystkich. Inteligentne usługi ładowania Bosch mają kluczowe znaczenie dla powszechnej akceptacji elektromobilności” – mówi Pritsch. Rozwiązanie Bosch upraszcza również płatności: użytkownicy płacą za pomocą uprzednio zaakceptowanej karty kredytowej i poprzez aplikację otrzymują miesięczne zestawienie kosztów ładowania.

Ładowanie czyni różnicę

„W przyszłości ładowanie będzie czymś więcej niż tylko „tankowaniem” energii elektrycznej. Kluczem jest tutaj nowy rodzaj personalizacji całego procesu ładowania” – mówi Pritsch. Firma opracowuje Convenience Charging, czyli połączone z internetem rozwiązanie do nawigacji i ładowania, w którym systemy audio-informacyjne oraz elektryczny układ napędowy współpracują ściśle ze sobą. Convenience Charging zapewnia kierowcom samochodów elektrycznych stały dostęp do informacji o pozostałym zasięgu oraz o miejscu, w którym mogą naładować akumulatory. Jeśli wcześniej zaplanowane miejsce ładowania jest zajęte, to zostaje automatycznie zaproponowany nowy postój na ładowanie i system nawigacji zostaje przeprogramowany. Ponadto zalecane trasy i miejsca ładowania są dostosowane do osobistych preferencji kierowcy. Na przykład może on określić, czy ładowanie ma być szczególnie szybkie, czy tanie. Kierowcy mogą również poinstruować system, aby szukał miejsc do ładowania w pobliżu restauracji lub z bezpłatnym bezprzewodowym dostępem do internetu. Convenience Charging pozwoli kierowcom lepiej wykorzystać czas ładowania. Mogą na przykład zamówić dostarczenie zakupów bezpośrednio do miejsca ładowania oraz realizować kupony rabatowe w pobliskich restauracjach i centrach handlowych. Kolejną zaletą jest to, że dzięki procesowi uczenia maszynowego rozwiązanie do nawigacji i ładowania stale się ulepsza. W rezultacie zalecenia i spersonalizowane usługi będą się poprawiać z każdym zatrzyma-niem na ładowanie, a samo ładowanie przestanie być tylko uciążliwością.

Łatwe ładowanie – także dla flot i firm

Rozwiązania Bosch do ładowania samochodów elektrycznych często działają również w tle lokalizatorów punktów ładowania, dostarczanych przez producentów samochodów, operatorów flot i dostawców usług mobilności. Używają tzw. „white-label” do zintegrowania sieci ładowania z własnymi aplikacjami lub bez-pośrednio z systemami informacyjno-rozrywkowymi pojazdów. W ten sposób informacje zawarte w sieci mogą być uzupełnione własnymi lokalnymi punktami ładowania firmy, w których pracownicy lub klienci mogą ładować swoje pojazdy. Tutaj Bosch dba o połączenie punktów ładowania, zarządzanie partnerami i fakturowanie procesów ładowania oraz udostępnia niezbędną infrastrukturę IT.

W Polsce Grupa Bosch jest obecna od roku 1992. Reprezentują ją cztery spółki: Robert Bosch; Bosch Rexroth; BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego i sia Abrasives Polska. Bosch prowadzi w Polsce działalność w pięciu lokalizacjach: Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Rzeszowie i Goleniowie i zatrudnia blisko 7 700 pracowników (zgodnie ze stanem na 31.12.2020). W 2020 roku Grupa Bosch w Polsce wygenerowała obrót ze sprzedaży na rynku krajowym w wysokości 5,5 mld złotych, a całkowite przychody netto Grupy Bosch w Polsce, z uwzględnieniem sprzedaży spółek nieskonsolidowanych i sprzedaży wewnętrznej, wyniosły 9,8 mld złotych.

Więcej: www.bosch.pl, www.bosch-prasa.pl, www.facebook.com/BoschPolska

Grupa Bosch jest wiodącym globalnym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia blisko 395 000 pracowników na całym świecie (wg danych na 31.12.2020). W 2020 roku firma wygenerowała obrót w wysokości 71,5 miliarda euro. Bosch prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility Solutions, Industrial Technology, Consumer Goods oraz Energy and Building Technology. Jako wiodące przedsiębiorstwo IoT, firma oferuje innowacyjne rozwiązania dla inteligentnych domów (Smart Homes), inteligentnych miast (Smart Cities) oraz zintegrowanej w sieci mobilności i zintegrowanego przemysłu. Bosch realizuje wizję mobilności, która jest zrównoważona, bezpieczna i ekscytująca. Wykorzystuje swoją wiedzę specjalistyczną w zakresie technologii czujników, oprogramowania i usług, a także własnej chmury IoT, aby oferować swoim klientom połączone rozwiązania między domenami z jednego źródła. Strategicznym celem Grupy Bosch jest ułatwianie życia poprzez produkty i rozwiązania, wyposażone w sztuczną inteligencję (AI), albo opracowane lub wyprodukowane z jej pomocą. Bosch poprawia jakość życia na całym świecie dzięki innowacyjnym produktom i usługom, które wzbudzają entuzjazm. Bosch tworzy technologię, która jest „bliżej nas” Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz ok. 440 spółek zależnych i regionalnych w ponad 60 krajach. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch prowadzi sprzedaż i produkcję, działalność badawczo-rozwojową i sprzedaż niemal we wszystkich krajach świata. W swoich 400 lokalizacjach na świecie, Bosch osiągnął już neutralność klimatyczną w obszarze własnych emisji. Podstawą rozwoju przedsiębiorstwa jest innowacyjność. Bosch zatrudnia 73 000 pracowników w działach badań i rozwoju w 129 ośrodkach R&D na całym świecie oraz blisko 30 000 ekspertów IT.

Więcej: www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-presse.de, www.twitter.com/BoschPresse

pobierz

Wciąż czegoś szukasz?