Koncern Bosch w Polsce jest reprezentowany przez siedzibę firmy w Warszawie, skąd dystrybuowane są części i akcesoria samochodowe Bosch, elektronarzędzia marki Bosch, Skil i Dremel, urządzenia grzewcze marki Junkers oraz komponenty car audio Blaupunkt. Ponadto przedsiębiorstwo posiada zakład produkcyjny systemów hamulcowych niedaleko Wrocławia oraz fabrykę pralek w Łodzi.
Pierwsze przedstawicielstwo firmy Bosch na polskim rynku powstało w roku 1928 i działało do roku 1945. Zmiany polityczne w Europie Środkowo-Wschodniej po drugiej wojnie światowej przyczyniły się do rozbicia dawnej organizacji firmy Bosch. W późniejszym okresie działalność firmy kierowana była przez centrum w Stuttgarcie, od roku 1969 przez filię wiedeńską.
Regionalne przedstawicielstwo w Warszawie, będące filią niemieckiego koncernu Robert Bosch GmbH, powstało 4 grudnia 1991 roku. Działalność rozpoczęła się od sprzedaży elektronarzędzi oraz części i akcesoriów samochodowych. W 1993 roku rozpoczęto dystrybucję produktów marki Blaupunkt oraz Junkers, a także urządzeń do diagnostyki samochodowej.
Obecnie polski oddział firmy Bosch rozwija działalność w następujących branżach: elektronarzędzia, części i akcesoria samochodowe, aparatura diagnostyczna, systemy car-audio - Blaupunkt oraz w zakresie techniki grzewczej - Junkers. Obrót całej spółki za rok 2000 wyniósł 200,2 miliona marek. Pod koniec ubiegłego roku firma zatrudniała 210 pracowników.
Oferta działu Elektronarzędzi na polskim rynku zawiera blisko 300 pozycji asortymentowych dla majsterkowiczów i profesjonalistów, np. wiertarki, szlifierki, pilarki, frezarki, młoty i wiele innych. Program sprzedaży w Polsce obejmuje także osprzęt pasujący do elektronarzędzi marki Bosch, jak i osprzęt uniwersalny stosowany w produktach innych firm. W Polsce rozprowadzane są także narzędzia do pracy w ogrodach. Prowadzona jest także dystrybucja elektronarzędzi marki Skil i Dremel, które należą do grupy Bosch. Dział Elektronarzędzi oferuje również serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.
Dział Części i Akcesoriów Samochodowych obejmuje swoim zakresem handel w dziedzinie wyposażenia pojazdów. W Polsce sprzedawane są takie grupy produktów jak: systemy hamulcowe, oświetlenie, sterowanie silnikiem, filtry, elektryka i elektronika, wycieraczki i systemy czyszczenia szyb, zasilanie silników Diesla oraz akumulatory, zasilanie elektryczne i rozruszniki. Uzupełnieniem tej oferty jest sieć serwisowa. Na terenie Polski pracuje obecnie ok. 110 autoryzowanych zakładów Bosch Service.
Przedmiotem oferty działu Diagnostyki Samochodowej są przyrządy do diagnostyki silnika, hamulców, osiągów, zawieszenia, spalin. Urządzenia sprzedawane w Polsce posiadają w większości certyfikaty Instytutu Transportu Samochodowego i są dostosowane do potrzeb i oczekiwań polskiego rynku.
W ofercie działu Termotechniki znajdują się urządzenia grzewcze marki Junkers, poczynając od klasycznych piecyków do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, poprzez pojemnościowe podgrzewacze c.w. i nowoczesne kotły wiszące c.o. (jedno- i dwufunkcyjne), na najnowocześniejszej generacji żeliwnych kotłów stojących skończywszy.
Dział Blaupunkt oferuje systemy audio do samochodu: radioodtwarzacze samochodowe, głośniki oraz wzmacniacze samochodowe. W roku 1997 wprowadzony został ponadto na polski rynek RadioPhone: radioodtwarzacz samochodowy zintegrowany z telefonem komórkowym GSM.
Firma Robert Bosch Sp. z o.o. ma swoją siedzibę przy ul. Poleczki 3 w Warszawie, gdzie mieszczą się biura poszczególnych działów, punkt usług serwisowych działu Elektronarzędzi oraz wyposażone w nowoczesny sprzęt centra szkoleniowe działów Termotechnika Junkers, Blaupunkt, Części i Akcesoria Samochodowe oraz Diagnostyka Samochodowa.
Koncern Robert Bosch GmbH posiada w Polsce ponadto dwa zakłady produkcyjne. W fabryce "Bosch-Układy Hamulcowe" Sp. z o.o. w Twardogórze niedaleko Wrocławia wytwarzane są elementy hydraulicznych układów hamulcowych takie jak: zaciski hamulcowe, pompy hamulcowe, cylindry hamulcowe, hamulce tarczowe, regulatory ciśnienia, korektory siły hamowania, serwa hamulca, pompy sprzęgła, cylindry sprzęgła. Komponenty te dostarczane są w Polsce obecnie głównie takim koncernom jak Fiat, Daewoo oraz General Motors. Zakład o powierzchni 13090 metrów kwadratowych zatrudniający ok. 550 pracowników produkuje około 20 milionów komponentów hamulcowych rocznie.
W styczniu 1998 roku w Łodzi została otwarta fabryka pralek wraz z centrum logistycznym. Zakład ten należy do przedsiębiorstwa BSH - Robert Bosch - Sprzęt Gospodarstwa Domowego (udział firmy Bosch - 50%). BSH wytwarza w Łodzi pralki nie tylko na potrzeby rynku krajowego, ale również na eksport do innych państw Europy Wschodniej. Firma oferuje na rynku polskim całą gamę artykułów gospodarstwa domowego i posiada oddziały sprzedaży w Warszawie, Gdyni i Poznaniu oraz sieci serwisu w całym kraju.
W Polsce Grupa Bosch jest obecna od roku 1992 i jest reprezentowana przez 4 spółki: Robert Bosch Sp. z o.o., Bosch Rexroth Sp. z o.o., BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o., sia Abrasives Sp. z o.o. Bosch prowadzi w Polsce działalność w 5 lokalizacjach: Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Rzeszowie i Goleniowie. W 2017 roku Grupa Bosch w Polsce wygenerowała obrót w wysokości 5,2 mld złotych i zatrudniała 6 400 pracowników (wg danych na 31.12.2017).
Więcej: www.bosch.pl, www.bosch-prasa.pl, www.facebook.com/BoschPolska
Grupa Bosch jest wiodącym w świecie dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 410 000 pracowników na całym świecie (wg danych na 31.12.2018). Według wstępnych danych, w 2018 roku spółka wygenerowała obrót w wysokości 77,9 mld euro. Firma prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility Solutions, Industrial Technology, Consumer Goods oraz Energy and Building Technology. Jako wiodące przedsiębiorstwo IoT, Bosch oferuje innowacyjne rozwiązania dla inteligentnych domów (Smart Homes), inteligentnych miast (Smart Cities) oraz zintegrowanej w sieci mobilności i zintegrowanego przemysłu. Wykorzystując swoje doświadczenie w technologii sensorów, oprogramowania i usług, a także własną chmurę obliczeniową, Bosch oferuje swoim klientom zintegrowane rozwiązania z jednego źródła. Strategicznym celem Grupy Bosch jest dostarczanie rozwiązań dla świata zintegrowanego w internecie. Innowacyjne produkty i usługi Bosch poprawiają jakość życia, jednocześnie budząc entuzjazm użytkowników. Bosch tworzy technologię, która jest „bliżej nas” Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz ok. 440 spółek zależnych i regionalnych w ok. 60 krajach. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch prowadzi sprzedaż i produkcję, działalność badawczo-rozwojową i sprzedaż niemal we wszystkich krajach świata. Podstawą przyszłego wzrostu przedsiębiorstwa jest innowacyjność. Bosch zatrudnia 69 500 pracowników w działach badań i rozwoju w 125 ośrodkach R&D na całym świecie.
Przedsiębiorstwo, które początkowo nosiło nazwę „Warsztat mechaniki precyzyjnej i elektrotechniki”, zostało założone w 1886 roku, w Stuttgarcie, przez Roberta Boscha (1861–1942). Społeczno-prawna struktura spółki Robert Bosch GmbH zapewnia Grupie Bosch niezależność i samodzielność. Pozwala to przedsiębiorstwu tworzyć dalekosiężne plany oraz inwestować w ważne dla przyszłości firmy projekty. 92procent udziałów w spółce Robert Bosch GmbH należy do fundacji charytatywnej Robert Bosch Stiftung GmbH. Prawem głosu dysponuje większościowo instytucja powiernicza Robert Bosch Industrietreuhand KG, która pełni funkcje rynkowe udziałowca. Pozostałe udziały znajdują się w rękach rodziny Bosch oraz spółki Robert Bosch GmbH.
Więcej informacji www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-presse.de, www.twitter.com/BoschPresse
EK1-02.01