Systemy Zabezpieczeń

Bosch zapewnia bezpieczeństwo na skoczni narciarskiej w Oberstdorfie
Kompleksowa ochrona przed pożarami, włamaniem i wandalizmem

Już 16 lutego rozpocznie się Puchar Świata w skokach narciarskich. Zawody odbędą się jak co roku w Oberstdorfie na dwóch obiektach sportowych, skoczni Schattenbergschanze, która słynie z rozgrywającego się na niej Turnieju Czterech Skoczni, oraz skoczni mamuciej imienia Heiniego Klopfera.

Skocznia imienia Heiniego Klopfera ma 207 metrów wysokości. Należy do trzech największych skoczni mamucich na świecie i jest najwyższym tego typu obiektem w Niemczech. Powstała w 1949 roku z inicjatywy niemieckich skoczków narciarskich, w tym między innymi architekta Heiniego Klopfera, który nie tylko pierwszy oddał na niej skok, ale także ją współprojektował. Dzięki swojej niepowtarzalnej architekturze jest prawdziwym osiągnięciem sztuki budowlanej. Zamocowano ją w skale na wysokości progu, wyłącznie przy użyciu żerdzi kotwiowych.

Początkowo skocznia mamucia w Oberstdorfie, na której przeprowadzane są też konkursy lotów narciarskich, miała konstrukcję drewnianą, jednak aby spełniała najostrzejsze wymogi z zakresu bezpieczeństwa, kilkukrotnie ją przebudowywano i teraz jest żelbetowa. Uznaje się ją za najbezpieczniejszy obiekt do lotów narciarskich na świecie. Wpływa na to nie tylko spełniający wymogi najnowszych norm najazd, ale także otaczający ją i tłumiący wiatr las oraz… zintegrowana koncepcja ochrony firmy Bosch.

Bosch Security Systems zaprojektował i wdrożył kompleksową koncepcję ochrony skoczni oraz górnej i dolnej stacji wyciągu krzesełkowego, która obejmuje takie systemy jak ochrona przeciwpożarowa, sygnalizacja włamania i napadu oraz system telewizji dozorowej. Nie było to zadanie proste, ponieważ tego typu obiektom stawiane są szczególne wymagania w zakresie bezpieczeństwa, a stosowane na nich rozwiązania muszą być wyjątkowo precyzyjne i niezawodne.

- Specyfika obiektu jakim jest skocznia narciarska wymusiła na projektantach systemów bezpieczeństwa niestandardowe podejście podczas tworzenia projektów poszczególnych rozwiązań. Projektanci musieli wziąć pod uwagę zupełnie inne wymagania oraz stworzyć całkowicie odmienną koncepcję ochrony niż w przypadku projektu hotelu czy obiektu biurowego – stwierdza Marek Pyc z Bosch Security Systems.

Aby zapewnić ochronę przeciwpożarową wyciągów linowych, specjaliści Bosch Security Systems musieli przede wszystkim pamiętać, że w przypadku wybuchu pożaru najważniejsze jest utrzymanie ciągłości działania systemu linowego, silnika i hamulców, ponieważ tylko w ten sposób można zagwarantować kontrolowaną ewakuację pasażerów. Niewątpliwą uciążliwością podczas prowadzenia akcji ratunkowej w dolnej i górnej stacji wyciągu jest trudny dostęp do terenu pożaru oraz ograniczone zasoby wody. To także uwzględniła koncepcja ochrony przeciwpożarowej firmy Bosch.

Na samej skoczni oraz w górnej i dolnej stacji wyciągu zainstalowano czujki sygnalizacji pożaru (czujki serii 420), które połączono z panelem sterowania firmy Bosch. Wykorzystano do tego istniejące okablowanie sterujące wyciągiem oraz dwużyłowe konwertery. Z panelem zintegrowano także dualne czujki ruchu stanowiące część systemu sygnalizacji włamań. Dzięki temu operator może w prosty sposób obsługiwać oba systemy. Panel pozwala też na zdalne programowanie systemu i zgłaszanie alarmów operatorowi.

Kompleksowa ochrona Bosch Security Systems skoczni mamuciej w Oberstdorfie obejmuje także system dozoru wideo zainstalowany na skoczni oraz w górnej i dolnej stacji wyciągu. Obraz z kamer, między innymi z kamery nadzorującej kasę w dolnej stacji wyciągu, nagrywany jest przez centralny cyfrowy rejestrator firmy Bosch. Do transmisji wideo wykorzystano okablowanie sterujące pracą wyciągu, przez co tworzenie dodatkowej infrastruktury nie było już konieczne.

Koncepcja ochrony firmy Bosch zapewnia bezpieczeństwo uczestnikom i kibicom podczas rozgrywanych na skoczni konkursów, ale także na co dzień wszystkim odwiedzającym obiekt turystom.

Bosch Security Systems oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie zabezpieczeń, ewakuacji i nagłośnienia. W skład oferty wchodzą systemy telewizji dozorowej, kontroli dostępu, alarmowe, sygnalizacji pożarowej, nagłośnieniowe, kongresowe oraz tłumaczeń symultanicznych. Systemy Bosch stanowią doskonałe rozwiązanie w wielu zastosowaniach, zarówno w instytucjach rządowych, obiektach użyteczności publicznej, jak również budynkach komercyjnych, szkołach i domach. Liczne nagrody branżowe, certyfikaty jakości oraz różnorodna lista obiektów referencyjnych m.in. Stadion Narodowy w Warszawie, PGE Arena w Gdańsku czy Polska Prezydencja, potwierdzają bogate doświadczenie i sukcesy na rynku systemów zabezpieczeń. Jeśli wymagasz rozwiązań, na których możesz polegać, wybierz Boscha.

Grupa Bosch jest wiodącym w świecie dostawcą technologii i usług. Według wstępnych danych, w roku 2013 około
281 000 pracowników Boscha wygenerowało obrót w wysokości 46,4 mld euro (uwaga: w związku ze zmianami przepisów prawnych dotyczących konsolidacji, dane za rok 2013 mogą być tylko w pewnym stopniu porównywane z danymi za rok 2012). Firma prowadzi działalność w czterech sektorach: Techniki Motoryzacyjnej, Techniki Przemysłowej, Dóbr Użytkowych oraz Energetyki i Technicznego Wyposażenia Budynków.
Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz przeszło 360 spółek zależnych i regionalnych w ok. 50 krajach świata. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch jest obecny w ok. 150 krajach na świecie. Rozwój, produkcja oraz sieć sprzedaży na całym świecie stanowi podstawę dalszego wzrostu przedsiębiorstwa. W roku 2013 Bosch zgłosił ponad 5 000 patentów na całym świecie. Produkty i usługi Bosch poprawiają jakość życia ludzi, oferując im innowacyjne i praktyczne, a jednocześnie fascynujące rozwiązania, dzięki którym na całym świecie technologia jest „bliżej nas”.

Przedsiębiorstwo, które początkowo nosiło nazwę „Warsztat mechaniki precyzyjnej i elektrotechniki”, zostało założone w 1886 roku, w Stuttgarcie, przez Roberta Boscha (1861–1942). Społeczno-prawna struktura spółki Robert Bosch GmbH zapewnia Grupie Bosch niezależność i samodzielność. Umożliwia to przedsiębiorstwu tworzyć dalekosiężne plany oraz inwestować w ważne dla przyszłości firmy projekty. 92 proc. udziałów w spółce Robert Bosch GmbH należy do fundacji Robert Bosch Stiftung GmbH. Prawem głosu dysponuje większościowo instytucja powiernicza Bosch Industrietreuhand KG, która pełni funkcje rynkowe udziałowca. Pozostałe udziały znajdują się w rękach rodziny Bosch oraz spółki Robert Bosch GmbH.

W Polsce Grupa Bosch jest reprezentowana przez 3 spółki: Robert Bosch Sp. z o.o., Bosch Rexroth Sp. z o.o. oraz BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o., w którym udział firmy Bosch wynosi 50 proc. W 2014 roku firma została wyróżniona tytułem TOP Employers Polska 2014 dla najlepszych pracodawców w kraju.

Więcej informacji na: www.bosch.com; www.bosch-presse.de (informacje w jęz. angielskim i niemieckim) oraz www.bosch.pl; www.bosch-prasa.pl (informacje w jęz. polskim)

ST04-02.13

Wyślij znajomemu Drukuj