Strona startowa - Bosch w Polsce

Forum prasowe Bosch

Informacje prasowe
Konferencje prasowe
Informacje o firmie

Wyszukiwarka informacji

Dział


Szukana frazaZakres datSerwis e-mail

Wyślemy Ci informacje prasowe Bosch e-mailem

zapisz się

Informacje o firmie

Bosch w Polsce Bosch na świecie

Inne spółki Boscha w Polsce

BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Bosch Rexroth

Kanał RSS

Kanał RSS z informacjami prasowymi

subskrybuj

Bosch zapewnia bezpieczeństwo na skoczni narciarskiej w Oberstdorfie


Kompleksowa ochrona przed pożarami, włamaniem i wandalizmem

Pobierz treść
11 lutego 2013
Informacja prasowa
Systemy Zabezpieczeń
archiwalna
Już 16 lutego rozpocznie się Puchar Świata w skokach narciarskich. Zawody odbędą się jak co roku w Oberstdorfie na dwóch obiektach sportowych, skoczni Schattenbergschanze, która słynie z rozgrywającego się na niej Turnieju Czterech Skoczni, oraz skoczni mamuciej imienia Heiniego Klopfera.


Skocznia imienia Heiniego Klopfera ma 207 metrów wysokości. Należy do trzech największych skoczni mamucich na świecie i jest najwyższym tego typu obiektem w Niemczech. Powstała w 1949 roku z inicjatywy niemieckich skoczków narciarskich, w tym między innymi architekta Heiniego Klopfera, który nie tylko pierwszy oddał na niej skok, ale także ją współprojektował. Dzięki swojej niepowtarzalnej architekturze jest prawdziwym osiągnięciem sztuki budowlanej. Zamocowano ją w skale na wysokości progu, wyłącznie przy użyciu żerdzi kotwiowych.
 
Początkowo skocznia mamucia w Oberstdorfie, na której przeprowadzane są też konkursy lotów narciarskich, miała konstrukcję drewnianą, jednak aby spełniała najostrzejsze wymogi z zakresu bezpieczeństwa, kilkukrotnie ją przebudowywano i teraz jest żelbetowa. Uznaje się ją za najbezpieczniejszy obiekt do lotów narciarskich na świecie. Wpływa na to nie tylko spełniający wymogi najnowszych norm najazd, ale także otaczający ją i tłumiący wiatr las oraz… zintegrowana koncepcja ochrony firmy Bosch.
 
Bosch Security Systems zaprojektował i wdrożył kompleksową koncepcję ochrony skoczni oraz górnej i dolnej stacji wyciągu krzesełkowego, która obejmuje takie systemy jak ochrona przeciwpożarowa, sygnalizacja włamania i napadu oraz system telewizji dozorowej. Nie było to zadanie proste, ponieważ tego typu obiektom stawiane są szczególne wymagania w zakresie bezpieczeństwa, a stosowane na nich rozwiązania muszą być wyjątkowo precyzyjne i niezawodne.
 
- Specyfika obiektu jakim jest skocznia narciarska wymusiła na projektantach systemów bezpieczeństwa niestandardowe podejście podczas tworzenia projektów poszczególnych rozwiązań. Projektanci musieli wziąć pod uwagę zupełnie inne wymagania oraz stworzyć całkowicie odmienną koncepcję ochrony niż w przypadku projektu hotelu czy obiektu biurowego – stwierdza Marek Pyc z Bosch Security Systems.
 
Aby zapewnić ochronę przeciwpożarową wyciągów linowych, specjaliści Bosch Security Systems musieli przede wszystkim pamiętać, że w przypadku wybuchu pożaru najważniejsze jest utrzymanie ciągłości działania systemu linowego, silnika i hamulców, ponieważ tylko w ten sposób można zagwarantować kontrolowaną ewakuację pasażerów. Niewątpliwą uciążliwością podczas prowadzenia akcji ratunkowej w dolnej i górnej stacji wyciągu jest trudny dostęp do terenu pożaru oraz ograniczone zasoby wody. To także uwzględniła koncepcja ochrony przeciwpożarowej firmy Bosch.
 
Na samej skoczni oraz w górnej i dolnej stacji wyciągu zainstalowano czujki sygnalizacji pożaru (czujki serii 420), które połączono z panelem sterowania firmy Bosch. Wykorzystano do tego istniejące okablowanie sterujące wyciągiem oraz dwużyłowe konwertery. Z panelem zintegrowano także dualne czujki ruchu stanowiące część systemu sygnalizacji włamań. Dzięki temu operator może w prosty sposób obsługiwać oba systemy. Panel pozwala też na zdalne programowanie systemu i zgłaszanie alarmów operatorowi.
 
Kompleksowa ochrona Bosch Security Systems skoczni mamuciej w Oberstdorfie obejmuje także system dozoru wideo zainstalowany na skoczni oraz w górnej i dolnej stacji wyciągu. Obraz z kamer, między innymi z kamery nadzorującej kasę w dolnej stacji wyciągu, nagrywany jest przez centralny cyfrowy rejestrator firmy Bosch. Do transmisji wideo wykorzystano okablowanie sterujące pracą wyciągu, przez co tworzenie dodatkowej infrastruktury nie było już konieczne.
 
Koncepcja ochrony firmy Bosch zapewnia bezpieczeństwo uczestnikom i kibicom podczas rozgrywanych na skoczni konkursów, ale także na co dzień wszystkim odwiedzającym obiekt turystom.

ST04-02.13

Osoba odpowiedzialna za kontakt z dziennikarzami

Łukasz Kałucki - Forum Prasowe Bosch

Łukasz Kałucki

(22) 715 48 05

Pliki do pobrania

© Robert Bosch Sp. z o.o.