Systemy Zabezpieczeń

Bosch zapewnia bezpieczeństwo na skoczni narciarskiej w Oberstdorfie
Kompleksowa ochrona przed pożarami, włamaniem i wandalizmem

Informacja archiwalna

Już 16 lutego rozpocznie się Puchar Świata w skokach narciarskich. Zawody odbędą się jak co roku w Oberstdorfie na dwóch obiektach sportowych, skoczni Schattenbergschanze, która słynie z rozgrywającego się na niej Turnieju Czterech Skoczni, oraz skoczni mamuciej imienia Heiniego Klopfera.

Skocznia imienia Heiniego Klopfera ma 207 metrów wysokości. Należy do trzech największych skoczni mamucich na świecie i jest najwyższym tego typu obiektem w Niemczech. Powstała w 1949 roku z inicjatywy niemieckich skoczków narciarskich, w tym między innymi architekta Heiniego Klopfera, który nie tylko pierwszy oddał na niej skok, ale także ją współprojektował. Dzięki swojej niepowtarzalnej architekturze jest prawdziwym osiągnięciem sztuki budowlanej. Zamocowano ją w skale na wysokości progu, wyłącznie przy użyciu żerdzi kotwiowych.

Początkowo skocznia mamucia w Oberstdorfie, na której przeprowadzane są też konkursy lotów narciarskich, miała konstrukcję drewnianą, jednak aby spełniała najostrzejsze wymogi z zakresu bezpieczeństwa, kilkukrotnie ją przebudowywano i teraz jest żelbetowa. Uznaje się ją za najbezpieczniejszy obiekt do lotów narciarskich na świecie. Wpływa na to nie tylko spełniający wymogi najnowszych norm najazd, ale także otaczający ją i tłumiący wiatr las oraz… zintegrowana koncepcja ochrony firmy Bosch.

Bosch Security Systems zaprojektował i wdrożył kompleksową koncepcję ochrony skoczni oraz górnej i dolnej stacji wyciągu krzesełkowego, która obejmuje takie systemy jak ochrona przeciwpożarowa, sygnalizacja włamania i napadu oraz system telewizji dozorowej. Nie było to zadanie proste, ponieważ tego typu obiektom stawiane są szczególne wymagania w zakresie bezpieczeństwa, a stosowane na nich rozwiązania muszą być wyjątkowo precyzyjne i niezawodne.

- Specyfika obiektu jakim jest skocznia narciarska wymusiła na projektantach systemów bezpieczeństwa niestandardowe podejście podczas tworzenia projektów poszczególnych rozwiązań. Projektanci musieli wziąć pod uwagę zupełnie inne wymagania oraz stworzyć całkowicie odmienną koncepcję ochrony niż w przypadku projektu hotelu czy obiektu biurowego – stwierdza Marek Pyc z Bosch Security Systems.

Aby zapewnić ochronę przeciwpożarową wyciągów linowych, specjaliści Bosch Security Systems musieli przede wszystkim pamiętać, że w przypadku wybuchu pożaru najważniejsze jest utrzymanie ciągłości działania systemu linowego, silnika i hamulców, ponieważ tylko w ten sposób można zagwarantować kontrolowaną ewakuację pasażerów. Niewątpliwą uciążliwością podczas prowadzenia akcji ratunkowej w dolnej i górnej stacji wyciągu jest trudny dostęp do terenu pożaru oraz ograniczone zasoby wody. To także uwzględniła koncepcja ochrony przeciwpożarowej firmy Bosch.

Na samej skoczni oraz w górnej i dolnej stacji wyciągu zainstalowano czujki sygnalizacji pożaru (czujki serii 420), które połączono z panelem sterowania firmy Bosch. Wykorzystano do tego istniejące okablowanie sterujące wyciągiem oraz dwużyłowe konwertery. Z panelem zintegrowano także dualne czujki ruchu stanowiące część systemu sygnalizacji włamań. Dzięki temu operator może w prosty sposób obsługiwać oba systemy. Panel pozwala też na zdalne programowanie systemu i zgłaszanie alarmów operatorowi.

Kompleksowa ochrona Bosch Security Systems skoczni mamuciej w Oberstdorfie obejmuje także system dozoru wideo zainstalowany na skoczni oraz w górnej i dolnej stacji wyciągu. Obraz z kamer, między innymi z kamery nadzorującej kasę w dolnej stacji wyciągu, nagrywany jest przez centralny cyfrowy rejestrator firmy Bosch. Do transmisji wideo wykorzystano okablowanie sterujące pracą wyciągu, przez co tworzenie dodatkowej infrastruktury nie było już konieczne.

Koncepcja ochrony firmy Bosch zapewnia bezpieczeństwo uczestnikom i kibicom podczas rozgrywanych na skoczni konkursów, ale także na co dzień wszystkim odwiedzającym obiekt turystom.

Bosch Security Systems oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie zabezpieczeń, ewakuacji i nagłośnienia. W skład oferty wchodzą systemy telewizji dozorowej, kontroli dostępu, alarmowe, sygnalizacji pożarowej, nagłośnieniowe, kongresowe oraz tłumaczeń symultanicznych. Systemy Bosch stanowią doskonałe rozwiązanie w wielu zastosowaniach, zarówno w instytucjach rządowych, obiektach użyteczności publicznej, jak również budynkach komercyjnych, szkołach i domach. Liczne nagrody branżowe, certyfikaty jakości oraz różnorodna lista obiektów referencyjnych m.in. Stadion Narodowy w Warszawie, PGE Arena w Gdańsku czy Polska Prezydencja, potwierdzają bogate doświadczenie i sukcesy na rynku systemów zabezpieczeń. Jeśli wymagasz rozwiązań, na których możesz polegać, wybierz Boscha.

W Polsce Grupa Bosch jest obecna od roku 1992 i jest reprezentowana przez 3 spółki: Robert Bosch Sp. z o.o., Bosch Rexroth Sp. z o.o. oraz BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o., Bosch prowadzi w Polsce działalność w 4 lokalizacjach: Warszawie (siedziby spółek), Wrocławiu, Łodzi i Rzeszowie (fabryki). W 2014 roku Grupa Bosch w Polsce wygenerowała obrót w wysokości 2,6 mld złotych i zatrudniała ok. 1000 pracowników. W latach 2014 i 2015 Bosch został wyróżniony tytułem TOP Employers Polska dla najlepszych pracodawców w kraju.

Więcej: www.bosch.pl, www.bosch-prasa.pl, www.facebook.com/BoschPolska

Grupa Bosch jest wiodącym w świecie dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 360 00 pracowników na całym świecie (wg danych na 1 kwietnia 2015) i wygenerowała w 2014 roku obrót w wysokości 49 mld euro*. Firma prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility Solutions, Industrial Technology, Consumer Goods, and Energy and Building Technology. Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz około 400 spółek zależnych i regionalnych w 60 krajach świata. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch jest obecny w ok. 150 krajach na świecie. Rozwój, produkcja oraz sieć sprzedaży na całym świecie stanowią podstawę dalszego wzrostu przedsiębiorstwa. W roku 2014 Bosch zgłosił ok. 4 600 patentów. Strategicznym celem Grupy Bosch jest dostarczanie rozwiązań dla świata zintegrowanego w internecie. Innowacyjne produkty i usługi Bosch poprawiają jakość życia, jednocześnie budząc entuzjazm użytkowników. Bosch tworzy technologię, która jest „bliżej nas”.

*Wyniki finansowe za rok 2014 nie obejmują byłych spółek joint-venture BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH (obecnie BSH Hausgeräte GmbH) oraz ZF Lenksysteme GmbH (obecnie Robert Bosch Automotive Steering GmbH), które zostały w całości przejęte przez Grupę Bosch.

ST04-02.13

Wyślij znajomemu Drukuj